Blacha fałdowa jest bardzo często wykorzystywana do krycia połaci dachowych ze względu na to, że kształtowanie konstrukcji tego typu jest dosyć łatwe. Co więcej, blachy trapezowe spełniają nie tylko swoją funkcję techniczną, ale i estetyczną.
Montaż elementów dachu profilowanych na zimno
Na powierzchnie dachowe wykorzystuje się blachy trapezowe o niskim profilu, który wynosi od 14 do 60 mm. Cienkie blachy, które zazwyczaj wykorzystuje się w układach dachów płatwiowych, nie sprawiają trudności wykonawczych. Nieco więcej pracy trzeba włożyć w przypadku dachów bezpłatwiowych wykonywanych z wysokich profili grubych blach.
Narzędzie do dziurkowania blach trapezowych
Do wykonywania otworów w materiale najlepiej wykorzystać kleszcze do blach trapezowych. Zakres rozwarcia szczęk narzędzia wynosi od 100 do 140 mm. W zestawie znajdują się dodatkowe trzpienie dziurkujące. Dobrze jest mieć je w rezerwie, aby nie przerywać pracy. Arkusze blachy łączy się między sobą oraz do podłoża. W pierwszym przypadku wykorzystuje się:
- wkręty z gumową podkładką uszczelniającą, która wulkanizuje się pod wpływem ciepła,
- wkręty z neoprenową podkładką uszczelniającą, atutem tego rozwiązania jest trwałość, ponieważ podkładka neoprenowa (zazwyczaj oznaczona symbolem SFS/RR) nie ulega skruszeniu z upływem czasu.
Z kolei blachę do podłoża przytwierdza się wkrętami do drewna. Należy umieścić po jednym wkręcie w co drugiej dolinie fali przy okapie i przy kalenicy, a na łączeniu dwóch arkuszy blach po jednym wkręcie w każdej dolinie fali.